ZÁZRAKY JEN V POHÁDKÁCH

Pohádky jsou vesměs smyšlené příběhy s koncem, který si lidé přejí, tedy dobrým. To sjezd KSČM, jak jemu předcházející dění nasvědčovalo, rozhodně být nemohl. Drobná pozitiva byla: „profláknutý" Dolejš už není místopředsedou. A Filipova favoritka Vostrá výrazně neuspěla v souboji o ekonomiku strany s protikandidátem Ortem. Novému místopředsedovi pro odborné zázemí, ideovou práci a propagandu není co závidět. Odborné zázemí? Pokud nějaké je, pak nejspíše formální. Výstupy se nikdy nebraly dost vážně (vlastní dlouholetá dvojnásobná zkušenost). S ideovou prací je to jednoduché. Pan předseda ideologii nerad, takže žádná být nemusí. K místopředsedkyni Konečné je škoda se vyjadřovat. KSČM a občanský sektor řízený z Bruselu? Petr Šimůnek obhájil místo 1. místopředsedy. V již dlouho dané situaci ho musím obdivovat a přeju mu výdrž.
Ohlasy na sjezd jsou bez nadšení. Objevil se i názor, že tento sjezd byl funusem KSČM. Myslím, že ten probíhá už delší čas. Sjezd v tom nic nezměnil. Hlavní funebrák vede smuteční průvod i nadále. Ke své podpoře si pozval i prezidenta Zemana. Že si vybral dobře, svědčí i úvod Zemanova proslovu: „Vážený soudruhu předsedo, milý Vojto, vážené soudružky, vážení soudruzi, dovolte mi, abych vás pozdravil ..."

Když antikomunista Filip pozve na sjezd Zemana, lze čekat také antikomunistický proslov. Fakt je, že způsob Zemanova vystoupení mě nepříjemně překvapil. Host by se měl chovat slušně a to Zeman porušill. Byl prostě neslušný.
Připomenul mi jednu příhodu z prostředí KSČM: Byl jsem pozván jako host na mimořádnou okresní konferenci v Děčíně, tedy v sousedním okrese, v roce 1993 po Prostějovském sjezdu. Hlavním předmětem bylo odvolání předsedkyně OV KSČM Aleny Krupkové. Veškerá diskuze byla jednosměrná a velmi zaujatá. Nevydržel jsem to a přihlásil jsem se do diskuze. V úvodu jsem se omluvil za to, že mi jako hostu nepřísluší se mísit do hodnocení a řešení jejich problému, a že je to neslušné, ale že to nemohu díky zaujatému průběhu diskuze vydržet. Vadilo mi, že vrší na svou předsedkyni jen samá negativa a pozitiva, jako by nebyla. Já jsem s Alenou Krupkovou spolupracoval nějaké tři roky a byla to dobrá spolupráce. Tak jsem to tam také řekl.
Analogicky bych hodnotil vystoupení M. Zemana na sjezdu KSČM jako neslušné. Vstupoval do situace, hodnotil historii komunistické strany a pronášel doporučení, jak by se komunisté měli sami přehodnotit a konat pokání. Poněkud si i sám odporoval, když doporučoval, aby komunisti zhodnotili svou historii sami a nenechali si do toho od jiných „nenávistníků" mluvit, když sám to také dělal, tedy do toho komunistům, přesněji členům KSČM - mluvil. Nevadilo by mi jistě, kdyby vyjádřil svůj názor na možnost podpory vlády stranou KSČM. Proč by jako hlava státu nemohl říci svůj názor i mimo jednání se stranickými špičkami na sjezdu jedné z předmětných stran? Správně poděkoval i za podporu při volbě prezidenta. Ale jeho tzv. „historický exkurz" - vyjádření opírající se o zúžené tendenční antikomunistické výklady historie si na sjezdu KSČM měl odpustit. Smutné a vypovídající je, že Filip neměl k jeho proslovu žádné připomínky, neutrálně se vyjádřil pan Kováčik, a co mě překvapilo, i Marta Semelová. Severočeská pravda k tomu mlčet nehodlá a přinese svůj komentář k Zemanovým výrokům. To považujeme za rovný a komunistický přístup.
Jestliže jsem se nedávno vyjádřil, že s prezidentem Zemanem se neshoduji v řešení ekonomiky a přístupu k Evropské unii, přibyla třetí neshoda – hodnocení historie komunistického hnutí.
V Mimoni 22. 4. 2018, M. Starý

Severočeská PRAVDA
Vydává Miroslav Starý, IČO: 62732021, E-mail: stary_m@volny.cz
Adresa redakce: Mimoň IV., Letná 207; telefon 606590473