Historie

POUŤ ANS 6. 7. 2020

Na den 605. výročí upálení Mistra Jana Husa se konala pouť ANS do jeho rodiště - do Husince.

Zobrazit celý článek

NEZAPOMNĚLI JSTE?

PŘIPOMÍNÁME!!!

Zobrazit celý článek

CHOUSTNÍKOVO HRADIŠTĚ

20. 6. 2020 Choustníkovo Hradiště

Bohužel se okolnosti vyvinuly tak, že jsme se nemohli přímo účastnit 20. 6. 2020 významné pietní akce a vzpomínky u Památníku obětí pochodu smrti v Choustníkově Hradišti – tragedie, o které vypovídá níže uvedený informační panel.

Zobrazit celý článek

HORÁKOVÁ 27. 6. 1950 NEBYLA POPRAVENA

Blíží se datum údajné popravy trojnásobné agentky Horákové, a tudíž nás v televizi v různých pořadech už zas otravují, vzpomínkami na tuto osobu, o které se ani její tehdejší kolegové nevyjadřovali dobře.

Zobrazit celý článek

PUTIN K 75. VÝROČÍ VÍTĚZSTVÍ

O společné odpovědnosti tváří v tvář historii a budoucnosti. Článek Vladimira Putina k 75. výročí Velkého vítězství

19. 6. 2020

O událostech 2. světové války, historické roli vítězství nad nacismem a povinnostech před budoucími generacemi píše Vladimir Putin ve svém článku.

Zobrazit celý článek

CO JEŠTĚ O NÁS NEVÍTE?

Kde domov můj? Petr Polakovič v Muzeu vystěhovalectví do Brazílie připomíná kořeny, o kterých mnozí neví

6. červen 2020

Vizitka: Petr Polakovič, zakladatel Krajanského muzea vystěhovalectví do Brazílie. Moderuje David Hamr - https://vltava.rozhlas.cz/kde-domov-muj-petr-polakovic-v-muzeu-vystehovalectvi-do-brazilie-pripomina-8219754 / Délka audia 56:21 /

Zobrazit celý článek

KONEC PÁRY?

Akce, na kterou zvou také mimoňští "historici" se nazývá Konec páry. S otazníkem je proto, že je mnoho fandů, kteří se starají o připomínání této části technické historie.

Zobrazit celý článek

SNY SE MAJÍ PLNIT!

(Dny v režimu omezení pohybu a rušení akcí s více než dvěma účastníky ubíhaly dost smutně. Mezi jinými jsme si museli v kalendáři škrtnout jednu z nejhezčích kulturních akcí u nás v Mimoni, na kterou jsme se těšili - Přehlídku nebo sraz historických kočárků. Proto jsme velmi rádi za následující slibnou informaci!)

Zobrazit celý článek

JAK NÁS AMERIČANI OSVOBOZOVALI

Nálety na Prahu 1944–1945

Na samémsklonku druhé světové války nebyla ani Praha ušetřena rozsáhlejších škod a obětí na životech. Stala se cílem tří leteckých bombardování, nejprve 15. 11. 1944, poté 14. 2. 1945 a nakonec 25. 3. 1945.

Zobrazit celý článek

HEYDRICH MĚL O ČECHY PÉČI

Němci nás měli rádi, třeba takový nedopatřením zabitý Reinhard Heydrich. Zvláště některé měl vyloženě v oblibě. Třeba takovou rodinu Havlovou. Dokládáme snímkem návštěv malého Vašíka Havlovic v rodině Heydrichových.

Zobrazit celý článek

Severočeská PRAVDA
Vydává Miroslav Starý, IČO: 62732021, E-mail: stary_m@volny.cz
Adresa redakce: Mimoň IV., Letná 207; telefon 606590473